Retreat Round Cocktail Table
Earthy, organic and chic, the Retreat Round Cocktail Table is rope-wrapped with a Travertine Stone Veneer top. The Travertine Veneer features brown, beige, gray and cream colors, and the rope wrapping is brown. On casters for easy mobility.
Product Details
| Carton Height | 22.50 |
|---|---|
| Carton Length | 46.00 |
| Carton Weight | 216.48 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 42.25 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 18.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Wood, Resin, Travertine Stone Veneers and Casters |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 36.5W x 36.5D x 1.5TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.25 |
| Weight | 173.36 |
| Image Role Data | {“6950_80111_80_CC291_499_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_80111_451_80_CC291_499_room”:[“Room Image 1″],”6950_80111_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80111_80_top”:[“Top Si |
| Weight | 173.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.25 × 42.25 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Pole Rattan King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat Folding Etagere
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat Cane Back Side Chair
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Retreat Pole Rattan Accent Mirror
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Landscape Mirror
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Allan Round Coffee Table
Amner Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Atlas Coffee Table
Darlington Cocktail Table
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Zurich Coffee Table
Brooklyn Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.