Retreat Display Cabinet
Serene and stylish with a modern allure, the Retreat Display Cabinet is a striking focal point piece. Crafted of Oak Veneers, it is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns of the wood veneer. Featuring softly-shaped bracket feet, it has tempered glass doors with magnetic catches and soft pewter bar pulls. Behind the doors, the top and bottom shelves are wood-framed glass and adjustable, while the middle shelf is wood-framed glass and fixed. There are plate grooves on all shelves, and two lights in the top with a three-intensity touch switch on the right side of the back panel.
Product Details
| Two wood-framed tempered glass doors with magnetic catchesTop and bottom shelves are wood-framed glass and adjustableMiddle shelf is wood-framed glass and fixedPlate grooves on all shelvesTwo lights in top with three-intensity touch switch on right side o | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Oak Veneers, Resin and Tempered Glass |
| Finish | Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Shelves | 3 |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 46 × 86 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat End Table
Retreat Stool
Retreat Cane Back Arm Chair
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Pole Rattan Dresser
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Retreat Rectangle Cocktail Table
Retreat Carved Nightstand
Keir Four Door Cabinet
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Adrienne Four Door Cabinet
Caspar Iron Four Door Cabinet
Toronto 4 Door Sideboard
Finnley Four-Door Sideboard
Sunset D5783-14 Buffet
Walsh Four Door Cabinet
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.