Retreat Camp Stool Bed Bench
Tropical meets tribal with this Retreat Camp Stool Bed Bench. Featuring a seat upholstered in the patterned Jafar Grey, it has an X-base design. The base and stretcher are crafted of wood finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-90119-99 |
| Carton Height | 22.75 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 29.48 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Jafar Grey; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 18.75 |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-JAFAR-GREY-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.75 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 14.08 |
| Image Role Data | {“6950_90466_202_005_216_210_119_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90119_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_90466_005_202_119_216_80_room”:[“Room Image 3″],”6950_90119_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 14.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 24.75 × 18.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Pole Rattan Accent Mirror
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Display Cabinet
Retreat Raffia End Table
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Folding Etagere
Retreat Stool
Retreat Etagere
Retreat Pole Rattan Sideboard
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Ladgate Accent Table
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21.88 × 16.25 in |
| Color | Black/Natural, Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of metal in black finish and solid wood in natural finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Lanita Accent Table
Arlyn Etagere
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Kaley Etagere
Oslo Entertainment Console
| Dimensions | 20 × 80 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Oslo |
| Features | Power |
Laguna Accent Table
Ceilby Accent Table
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21.13 × 14 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in wire brushed black finish. Fluted base design. Coordinates with A4000601 and A4000602. |
| Brand | Ashley Furniture |
Fontaine Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 38 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | French Country, Traditional |
| Collection | Fontaine |
| Features | Storage |
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.