Retreat Stool
Industrial, chic and Zen, the two-tone Retreat Stool combines a light wood seat with a black metal base, stretchers and footrest. The scooped seat is crafted of wood finished in the Black Sand finish, transparent by design to reveal the unique grain pattern of the wood veneer.
Product Details
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-50008-80 |
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 43.12 |
| Carton Width | 24.00 |
| Depth | 16.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Metal |
| Material Filter | Wood |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Seat Depth | 13.875 |
| Seat Height | 24.5 |
| Seat Width | 14.625 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 19.75 |
| Weight | 25.08 |
| Image Role Data | {“6950_75201_400_55572_50008_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_50008_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_50008_99_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_5000 |
| Weight | 25.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 19.75 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Raffia End Table
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat Pole Rattan Round Dining Table with 1-20in Leaf
Retreat Landscape Mirror
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Dresser
Retreat Seven-Drawer Dresser
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Carved Nightstand
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.