Retreat Entertainment Credenza
Tranquil and modern with a tropical retreat-inspired vibe, the Retreat Entertainment Center has a striking carved wave motif on the door fronts. Crafted of Oak Veneers and Resin, the case is finished in the Black Sand finish, while the door fronts have a lighter contrasting finish. The entertainment center features three doors with soft-close hinges and touch-latches, two adjustable shelves behind the left door, two adjustable shelves behind the pair of right-side doors, a ventilated back panel and a three-plug electrical outlet located behind the pair of right doors.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with touch latchesDoor fronts are carved resin in a reeded designTwo adjustable shelves behind left doorTwo adjustable shelves behind pair of right side doorsVentilated back panelPower supply located behind pair of right side doorsFinish: Blac | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 280.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 3 |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Style | Casual |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 223 |
| Image Role Data | {“6950_75201_400_55572_50008_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_55572_99_room”:[“Room Image 2″],”6950_55572_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_55572_99_open_silo”:[“Silo Image 2 |
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Bed Bench
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Folding Etagere
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Cane Back Arm Chair
Retreat Queen Cane Panel Bed
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Pole Rattan Accent Mirror
Retreat Stool
Retreat Pole Rattan Sideboard
Fynn Display Cabinet
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Trianon Entertainment Credenza
| Dimensions | 19.5 × 80 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Engineered Contrast Ebony |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Storage |
Tribeca Entertainment Credenza
| Dimensions | 20.5 × 80.38 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Tempo Entertainment Credenza
Monolith Entertainment Credenza
Cornelia Entertainment Credenza
Kintore Entertainment Credenza
Living Room 4 Doors Console IFD4221CNS
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Prado Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.