Retreat Carved Nightstand
The two-tone Retreat Carved Nightstand has a tranquil personality with a modern twist. Featuring carved wave motif door fronts, it is crafted of Oak Veneers and Resin. The sand-colored Dune finish on the case contrasts with the lighter cream-colored finish on the textured door fronts. Behind the two doors with soft-close hinges and touch latches is one adjustable shelf. Elevated on slim shaped legs, the nightstand comes with levelers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and touch latchesCarved wave motif resin door frontsOne adjustable shelf behind pair of doorsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a sh | Yes |
|---|---|
| Finish | Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. Lighter contrasting finish on carved resin |
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 37.25W x 14.5D x 8.75H |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 128.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 36 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 2 |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 38.25W x 13.375D x 10.5H |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 38.25W x 13.375D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 97 |
| Image Role Data | {“6950_90215_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90215_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6950_90215_80_top”:[“Top Silo Image 1”],”6950_90215_80_straight |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Retreat Raffia End Table
Retreat Round Side Table
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat King Cane Panel Bed
Retreat Stool
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat Display Cabinet
Retreat Queen Cane Panel Bed
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Bed Bench
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Linea Nightstand
Linea Nightstand
Arlyn Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.