Binti Console Table
Description
Description
Stainless steel panels angle and bisect, forming a dramatic base on the Binti console table. Finished in Light Bronze, the metal base supports a wire-brushed wood top in Kona finish.
Product Details
| Cubes | 31.02 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 332 Light Bronze and WDF – Kona |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 68 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Console Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 175.49 |
| Total Shipping Weight | 175.49 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Multitriangular, polished stainless steel base in Light Bronze finish, supporting a table top of oak solids and veneers in Kona finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Depth | 16 in (40.64 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 68 in (172.72 cm) |
| Qty On Hand | 9 |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 16 × 68 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Kona and Light Bronze |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
332914
Category: Console Tables
Tags: Bernhardt Furniture, Console Sofas, Kona and Light Bronze, Silver
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Eliot Leather Swivel Chair
Furness Bench
| Dimensions | 20 × 64 × 18.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional (Glam) |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Apsley Accent Table
Albion Fabric Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Kingston Leather Chair
| Dimensions | 37.5 × 31 × 44.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Strata Cocktail Table
Jasper Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 22 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Alia Dresser
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 40 × 124 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Calder Nightstand
| Dimensions | 26.25 × 26.25 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Rustic Grey |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Deen Console Table
7781 Blackburn Console
Michael Alan Showroom
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Linea Console Table
Stratton Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Gavin Console
Natural Parota 3 Drawer 4 Glass Door Console
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Console Table
Michael Alan Showroom
4 Door Console IFD5721CNS
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.