Naomi Fabric Chair
A simple, modern aesthetic defines the Naomi chair. The fluid lines of its sloped arms form an elegant silhouette, enhanced by saber back legs. With a tight seat and a subtly pitched back, this contemporary chair offers comfort and style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Ba | 27.5 in and 69.85 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 5.7 |
| Cubes | 28.39 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 788 Aged Grey |
| Leather | 209-010 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 27.5 in and 69.85 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Track arm | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Depth | 37.5 in (95.25 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 28 |
| Dimensions | 37.5 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Grey |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lowe Dresser
Tahlia Fabric Side Chair
| Dimensions | 24.88 × 22 × 39.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Weathered Greige |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Adagio Nightstand
Lorraine Accent Table
Stanbro Side Chair
| Dimensions | 23.88 × 23 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Calder Fabric Sectional
| Dimensions | 64.5 × 164 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palisades Fabric Sofa
| Dimensions | 40 × 108 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 120.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Helena Fabric Sofa Wood Foot
| Dimensions | 41 × 96 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Croix Shelter Bed King
| Dimensions | 85.5 × 83 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Halden Console Table
Perla Fabric Swivel Chair
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Daisy Swivel Glider Chair
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.