Lasso Console Table
The Lasso Console Table features a modern organic inspired design. The thick, soft-edged table top sits on a unique, offset tapered base design. This console table is constructed with solid mango wood that’s been sandblasted for texture with a deep, antiqued brown stain that highlights the features of the natural wood. Look for other items in the Lasso Collection to complete the set.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Brown |
| Material | Solid Mango Wood |
| Style | Rustic, Boho |
| Collection | Lasso |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 107.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Features a modern, organic inspired design with rustic features | Yes |
| The thick table top features soft edges | Yes |
| The offset, asymmetrical table legs provide a unique flair | Yes |
| Constructed of sand blasted solid mango wood | Yes |
| Minimal assembly required | Yes |
| Look for the rest of the Lasso Collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 51 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Lasso |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lasso Sq End Table
Lasso Rect Coffee Table
Oslo Console Table
Compass Console Table
Tess Console Table
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Equinox Console Table
Stratton Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Acosta Console Table
Latola Solid Wood Console
Harmony Console Table
Darsa Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.