Samuelle End Table
Built of 100% reclaimed fir, this table features hand-worked turnings and a sunburst top. Showcasing the natural beauty and time-worn character of salvaged wood, slightly different shading, distress marks, and graining will occur. Solid wood will continue to move with temperature and humidity changes, which can result in small cracks and uneven surfaces, adding to its authenticity and character.
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 26 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Samuelle |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jackson End Table
Sandy 20″ Drum Accent Table
| Dimensions | 20 × 20 × 18.5 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Brooklyn End Table
Marstream End Table
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23 × 24 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bowden T4635-03 Rectangular End Table
Dartmouth T4904-03 End Table
Taos End Table
Occasional Tables
Lilo Drum Accent Table
| Dimensions | 14 × 14 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Pinebrook T1755-35 Round Accent Table
Dalenville End Table
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 23.63 × 24.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. Coordinates with the A4000421. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.