Ryker D5013-20 Rectangular Dining Table
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 76″W x 44″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 193.04cm W x 111.76cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 100″x44″x30″ with 2 removable breadboard leaves (12″/pc) |
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides |
| Construction & Features | tempered clear glass in the top center |
| Construction & Features | metal caps on feet |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 76 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Brass, Black Glass, Clear Glass, Clear Mirror, Coventry Grey, Fabric: Stellar Quicksand, Nocturn Black, PU: Pecos Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Ryker D5013 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ryker D5013-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Rectangular Counter Table Base
Ryker D5013-42 Rectangular Counter Table
| Dimensions | 26 × 58 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Nocturn Black and Coventry Grey and Fabric: Stellar Quicksand and PU: Pecos Black and Clear Glass and Black Glass and Clear Mirror and Aged Brass |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ryker D5013 |
| Features | Storage |
Ryker D5013-15 Server
Ryker D5013-08 Display Cabinet
Rectangular Counter Table Top
Ryker D5013-24 Round Dining Table
Ryker D5013-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Symmetry Dining Table
Marquez Dining Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Natural Parota Round Table top
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Michael Alan Showroom
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Taos Dining Table
MichaelAlan
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.