Ryker D5013-08 Display Cabinet
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 42″W x 18″D x 69.38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 106.68cm W x 45.72cm D x 176.23cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered glass top & bottom doors |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights behind each top & bottom door |
| Construction & Features | 1 fixed tempered glass shelf w/plate grooves behind each top & bottom door |
| Construction & Features | mirror on back panel behind the doors |
| Construction & Features | plate grooves on bottom panel behind the doors |
| Construction & Features | 5mm tempered black glass on sides |
| Construction & Features | 1 felt lined middle drawer, 1 hidden pull out wood shelf underneath the drawer |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | metal legs |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 69.38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Brass, Black Glass, Clear Glass, Clear Mirror, Coventry Grey, Fabric: Stellar Quicksand, Nocturn Black, PU: Pecos Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ryker D5013 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ryker D5013-15 Server
Ryker D5013-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Ryker D5013-24 Round Dining Table
Ryker D5013-42 Rectangular Counter Table
| Dimensions | 26 × 58 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Nocturn Black and Coventry Grey and Fabric: Stellar Quicksand and PU: Pecos Black and Clear Glass and Black Glass and Clear Mirror and Aged Brass |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ryker D5013 |
| Features | Storage |
Ryker D5013-20 Rectangular Dining Table
Ryker D5013-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Rectangular Counter Table Top
Rectangular Counter Table Base
Oslo Pantry Cabinet
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Walsh Four Door Cabinet
Adrienne Four Door Cabinet
Foundations Buffet
Townsend Sideboard
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Lennox Four-Door Sideboard
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Jarvis Server
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.