Ryker D5013-24 Round Dining Table
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 54″W x 54″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 137.16cm W x 137.16cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | lazy susan center on top |
| Construction & Features | tempered black glass in the top center |
| Construction & Features | metal caps on bottom legs |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Brass, Black Glass, Clear Glass, Clear Mirror, Coventry Grey, Fabric: Stellar Quicksand, Nocturn Black, PU: Pecos Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ryker D5013 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rectangular Counter Table Top
Rectangular Counter Table Base
Ryker D5013-42 Rectangular Counter Table
| Dimensions | 26 × 58 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Nocturn Black and Coventry Grey and Fabric: Stellar Quicksand and PU: Pecos Black and Clear Glass and Black Glass and Clear Mirror and Aged Brass |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ryker D5013 |
| Features | Storage |
Ryker D5013-08 Display Cabinet
Ryker D5013-15 Server
Ryker D5013-20 Rectangular Dining Table
Ryker D5013-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Ryker D5013-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Michael Alan Showroom
Ezra TABLES 51512/52+91181
MichaelAlan
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Draper Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Michael Alan Showroom
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Horizons Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.