Ryker D5013-15 Server
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 61.13″W x 18″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 155.27cm W x 45.72cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | 3 wood framed tempered black glass doors |
| Construction & Features | 3 adj.flippable wood shelves w/wine rack behind the left door |
| Construction & Features | 1 felt lined top drawer ,1 adj. wood shelf behind the right 2 doors |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | metal legs |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 61.13 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Aged Brass, Black Glass, Clear Glass, Clear Mirror, Coventry Grey, Fabric: Stellar Quicksand, Nocturn Black, PU: Pecos Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ryker D5013 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ryker D5013-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Rectangular Counter Table Base
Ryker D5013-83 Counter Chair w/Upholstered Seat and Back (2/ctn)
Ryker D5013-24 Round Dining Table
Ryker D5013-20 Rectangular Dining Table
Ryker D5013-42 Rectangular Counter Table
| Dimensions | 26 × 58 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Nocturn Black and Coventry Grey and Fabric: Stellar Quicksand and PU: Pecos Black and Clear Glass and Black Glass and Clear Mirror and Aged Brass |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ryker D5013 |
| Features | Storage |
Ryker D5013-08 Display Cabinet
Rectangular Counter Table Top
Toronto 4 Door Sideboard
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Perrine Brown Oak Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-14 Buffet
Oslo Pantry Cabinet
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.