Serenity Skipper End Table
In a crisp two-tone finish combining weathered gray with a textured washed gray color, the Serenity Skipper End Table brings the organic textures of cottage waterfront living to your space. Crafted of Oak Veneers and Resin, the table has one drawer with soft-close drawer guides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 29.75 |
|---|---|
| Carton Length | 30.00 |
| Carton Weight | 133.60 |
| Carton Width | 28.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Casual |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushing, drawknife and rasping |
| Weight | 113.5 |
| Image Role Data | {“6350_80213_95_room”:[“Room Image 1″],”6350_55478_95_80110_213_95_room”:[“Room Image 2″],”6350_80213_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6350_80213_95_back_silo”:[“Silo Image 2″,” |
| Weight | 113.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Serenity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casual Dining Serenity Laguna Round Dining Table Top
Serenity Bimini Spindle Side Chair-
Serenity Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Serenity Antigua Three Drawer Nightstand
Serenity Side Chair
Serenity Sanderling Display Cabinet
Serenity Cape May Wardrobe
Serenity Bayport Writing Desk
Living Room Serenity Kai Console Table
Serenity Skipper Rectangle Cocktail Table
Mango Black Wood Side Table
| Dimensions | 14 × 14 × 18 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Brennon End Table
Sandy 20″ Drum Accent Table
| Dimensions | 20 × 20 × 18.5 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Occasional Tables
Pinebrook T1755-35 Round Accent Table
Sahara End Table
Brooklyn End Table
Jackson End Table
Amner Side Table
Santorini End Table
Allan Round End Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.