Serenity Nightstand
Inspired by casual waterfront living with a chic sophistication, the Serenity Nightstand is crafted of Wood and Raffia and finished in Sand Dollar, a white lacquered grasscloth. Chow-style legs and light champagne-colored decorative bar pulls add a designer touch. The two drawers have soft-close drawer guides, and there’s one open area above the drawers. There’s a USB charger with two ports and a cord clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 35.75 |
|---|---|
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 125.40 |
| Carton Width | 32.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.50 |
| Material Description | Wood, Resin and Raffia |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Casual |
| Width | 28.00 |
| Weight | 104.28 |
| Image Role Data | {“6350_90216_03_room”:[“Room Image 1″],”6350_90216_03_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6350_90216_03_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6350_90216_03_top”:[“Top Sil |
| Weight | 104.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Serenity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Serenity Ashore Queen Upholstered Panel Bed
Serenity Bimini Spindle Side Chair-
Serenity Cove Shore Server
Serenity Monterey Five Drawer Chest
Serenity Bermuda Counter Chair
Serenity Five Drawer Chest
Serenity Side Chair
Serenity Antigua Three Drawer Nightstand
Serenity Moorings Rocking Chair
Serenity Piers Friendship Table with 2-12in Leaves
Casual Dining Serenity Round Dining Table Base
Serenity Laguna Round Dining Table
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Greer Three Drawer Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Balam 2 Drawer, Nightstand
Belmont Three Drawer Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Tribeca Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.