Tiffany 1 Shelf, Sofa Table
Description
Description
Tiffany sofa tables are handcrafted from melina wood and okume veneer, featuring stunning hand-turned legs. This piece will add a timeless classic touch to your space.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Black |
| Material | Melina |
| Other Material | Okume veneer |
| Finish | Lightly distressed wood with a black multi-step lacquer finish. |
| Style | Mid-Century |
| Crafted of solid melina wood and okume veneer | Yes |
| Lightly distressed wood with a black multi-step lacquer finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| One bottom shelf. | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.75 × 15.75 × 35.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Tiffany |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tiffany 1 Shelf, Sofa table 94″
Tiffany Sofa Table
Tiffany 1 Shelf, Sofa table 94″
Tiffany Sofa Table
Tiffany Sofa Table
Tiffany Sofa Table 94
Tiffany Sofa Table
Pueblo 2 Sliding Doors 2 Metal Mesh Doors Sofa Table
Dark Mita 2 Drawer, 1 Shelf Sofa Table
| Weight | 110.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 16.5 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Dark Mita |
| Features | Storage |
Balam 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 49.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 16.5 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Toscana 2 Drawer Sofa Table
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.75 × 16 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Toscana |
| Features | Storage |
Onix Metal Base Sofa Table
Lanfer T5957-73 Sofa Table
MichaelAlan
Wiltshire T4701-73B Metal Rectangular Sofa Table Base KD
Balam 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 49.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 16.5 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Olivia 2 Drawer, Sofa Table
Stone 2 Drawer 2 Door Sofa Table
Raramuri Sofa Table
Sahara 2 Drawer Sofa Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 18 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Sahara |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.