Parota II 3 Drawer Sofa Table
The exceptional Parota collection features a top crafted from Parota wood, a species native to Mexico and South America. This outstanding collection is lightly hand-distressed and incorporates metal details for added elegance.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Finish | Clear lacquer coating |
| Style | Rustic |
| Parota wood on top and sustainable mango wood on the rest of the case piece. | Yes |
| Clear multi-step lacquer that let’s the natural parota grain come through. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| Slatted bottom shelf. | Yes |
| Hand-wrought iron pulls and decorative metal straps with non-chip finish in matte black. | Yes |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 16 × 31.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Parota II |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Parota II 1 Drawer Chairside Table
Parota II 1 Drawer End Table
Parota II 4 Drawer Cocktail Table
Teak 3 Drawer, 1 Shelf Sofa Table
| Weight | 28.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.5 × 16 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Teak |
| Features | Storage |
Tiffany 1 Shelf, Sofa Table
Tiffany Sofa Table
Balam 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 49.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 16.5 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Bernabe Metal Base Sofa Table
Toscana 2 Drawer Sofa Table
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.75 × 16 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Toscana |
| Features | Storage |
Tiffany 1 Shelf, Sofa table 94″
Mezquite Sofa Table
Sahara Sofa Table
Wiltshire T4701-73B Metal Rectangular Sofa Table Base KD
Wiltshire T4701-73 Rectangular Sofa Table
Tiffany Sofa Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.