5/0 Queen Platform – Dutton
With clean lines and a timeless design, Dutton is a masterpiece of elegance and simplicity. It stands as a beacon of stability and a symbol of rootedness in a constantly changing world. In its presence, one feels a sense of peace and connection, as if every corner and contour were designed to embrace the soul.
Product Details
| Crafted from mixed wood. | Yes |
|---|---|
| Lightly distressed wood with a brown multi-step lacquer finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King Sizes. | Yes |
| Box Spring is required. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Group Color | Brown |
| Material | Mixing woods |
| Finish | Lightly distressed wood with a brown multi-step lacquer finish. |
| Weight | 79.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 87.25 × 25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dutton Table Base
Dutton 1 Drawer, End Table
Dutton 3 Drawer, 2 Door, Buffet
Dutton Wooden Chair
Dutton 1 Drawer, Chairside Table
Dutton Dutton, King Bed
Dutton 1 Drawer, 2 Door, Nightstand
Dutton Coat rack and bench
Dutton 4 Drawer, 4 Doors, Cocktail Table
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.5 × 31.5 × 18 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
| Features | Storage |
Dutton Barstool 30″
Dutton 2 Drawer, 1 Door, Kitchen Island
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.75 × 30 × 35.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Country Cottage |
| Collection | Dutton |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.