Alta Queen Headboard
Rejuvenate your bedroom with the sophisticated look of The Alta upholstered headboard; the modern look makes the Alta headboard the focal point of your room and show off your own personal sense of style. With scooped corners and elegant diamond tufting, it will become the centerpiece of any contemporary or transitional décor. The soft, Grey microfiber fabric and upholstered, solid wood posts provide a rich look. It’s perfect for reading in bed or a relaxing chat on the phone, and built to fit a full or queen bedframe. The height is adjustable to fit any mattress.
Product Details
| Contemporary styling fits in with any modern décor | Yes |
|---|---|
| Grey microfiber gives a soft feel and subtle look | Yes |
| Padded headboard for extra comfort | Yes |
| Easy to assemble and mount to bedframe | Yes |
| Solid and engineered wood construction | Yes |
| Adjustable for full and queen bedframes | Yes |
| Adjustable height for any mattress | Yes |
| Dimensions | 64.2 × 3.15 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Alta |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.