Bronwyn Desk Base
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | 4 drawers with 2 felt lined top side drawers. |
|---|---|
| Construction & Features | 1 drop down drawer front in the center. |
| Construction & Features | 2 fixed fretwork wood with tempered glass shelves at the bottom sides. |
| Construction & Features | tinted drawers w/english dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 15 lbs for each shelf. |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 64 × 31 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster, Toasted Nutmeg |
| Style | Traditional |
| Collection | Bronwyn H4436 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
H4436-05B
Category: Uncategorized
Tags: Alabaster, Toasted Nutmeg, Desk Bases, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bronwyn Wood Desk Top SU
Bronwyn H4436-42TT Two Tone Printer Stand
Bronwyn H4436-41 Wood Lateral File Hutch SU
Bronwyn H4436-42 Printer Stand
Bronwyn H4436-01TT Tone Writing Desk
Bronwyn Wood Writing Desk Base SU
Bronwyn H4436-40 Lateral File
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.