Dining Base – Sahara
Introducing Sahara, an organic modern collection designed to transform your space into a tranquil and neutral haven. Crafted from sustainably sourced, lightly distressed mango wood, this stunning minimalistic collection effortlessly blends style and sustainability, making it a perfect fit for any space.
Product Details
| Crafted of sustainable mango wood. | Yes |
|---|---|
| Multi-step lacquer finish in a caramel brown tone on the case and cream on the tops. Additionally, the wood is lightly distressed, enhancing its grain. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| The floating top features finger joints and iron brackets underneath for additional strength. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Finish | Multi-step lacquer cream and caramel finish |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 15.75 × 28.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sahara |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sahara Sahara, Rectangular Dining Table
Sahara Bistro Table Top
Sahara 1 Drawer End Table
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Sahara |
| Features | Storage |
Sahara Dining Table Top
Sahara Sahara, Round Dining Table
Sahara Sahara, Bistro Table
Sahara Table Base Wood
Sahara Deluxe Cocktail Table
Sahara Wooden Chair
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 23.75 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sahara |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.