Durango Wood Trestle Dining Table Top SU
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | table can be extended to 113″x41″x30.5″ with two butterfly leaves (16″/pc). |
|---|---|
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides. |
| Construction & Features | 1 bottom metal stretcher w/metal finished rosette decoration. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
Additional information
Additional information
| Weight | 152.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 81 × 4.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Willadeene Brown and Antique Brass and Clear Glass/Mirror and Hickory PU and Elk Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Durango D5133 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5133-21T
Category: Uncategorized
Tags: Brown, Dining Table Tops, Magnussen Home, Willadeene Brown and Antique Brass and Clear Glass/Mirror and Hickory PU and Elk Fabric
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Durango Wood Trestle Dining Table Base KD
Durango D5133-18 Wood Hutch SU
Durango D5133-14 Buffet
Durango D5133-76 Upholstered Host Arm Chair (2/ctn)
Durango D5133-21 Trestle Dining Table
Durango D5133-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Durango D5133-14H Buffet with Hutch
Durango D5133-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.