Henry King Footboard With 13 Slat Support System, Espresso Finish
The Henry King Footboard with rails showcases a lustrous espresso finish, elegant reeded detailing, gracefully shaped corners, and a sturdy plinth base. As part of the Henry Queen Bed, this footboard combines modern clean lines with softened, rounded edges for a timeless and sophisticated look. 4o
Product Details
| Crafted from oak veneers, solid Asian hardwoods and engineered woods | Yes |
|---|---|
| The footboard features elegant styling with reeded detailing, gracefully shaped corners, and a sturdy plinth base. | Yes |
| The 13 slat support system features dual center posts for optimal support to a mattress, eliminating the need for a separate foundation or boxspring. | Yes |
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting and cracking | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step espreso finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Dimensions | 82.75 × 8.75 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Detail Color | Espresso |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.