Riverdale Dining Table Top W/2 – 12-inch Leaves, Black
The Riverdale Black Dining Table Top is a harmonious blend of Modern Ranch styling crafted of acacia solids, pine veneers, and engineered woods. This 72-inch masterpiece extends to 96 inches with two 12-inch leaves, seating up to ten guests. Artful wood scoring and saw rasping evoke an antique allure. Each table is hand-stained in a light black finish, spotlighting the wood’s inherent grain and knots for timeless beauty.
Product Details
| Crafted of acacia and Asian hardwood solids, pine veneers and engineered woods | Yes |
|---|---|
| The 72-inch top comes with two – 12-inch leaves that expand the table from 72 inches to 84 and 96 inches to seat up to ten people | Yes |
| Wood scoring and saw rasping add a distressed look, enhancing the charm of the furniture with a vintage-inspired appeal. | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step light black finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Dimensions | 96 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Rustic |
| Collection | Riverdale |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.