6/6 Eastern King Headboard – Terra Dark
Introducing The Terra Dark, the latest addition to our best-selling collection, featuring a rich hue that adds elegance to any space. Inspired by transitional design, this collection showcases the effortless sophistication of clean, sturdy shapes and molded panels while beautifully highlighting the grain of solid pine wood. Our artisans apply a unique multi-step lacquer with a translucent black finish to each piece. This collection represents a harmonious blend of modern and traditional elements, making it a timeless addition to your home.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Size | King |
| Group Color | Black |
| Material | Pine |
| Other Material | Mixing woods |
| Finish | Lightly distressed wood with a brown multi-step lacquer finish. |
| Weight | 169.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.75 × 9 × 77.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Terra Dark |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Terra Dark 5 Drawer, Chest
| Weight | 160.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 20 × 53.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Terra Dark |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Footboard – Terra Dark
Terra Dark Mirror
Terra Dark 3 Drawer, Nightstand
| Weight | 105.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 20 × 31.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Terra Dark |
| Features | Storage |
Terra Dark 6 Drawer & 2 Door, Dresser
| Weight | 213.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69 × 20 × 42.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Terra Dark |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Rails – Terra Dark
Sahara End Table
4 Door Console IFD5721CNS
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Mezquite Wooden Cocktail Table
Marquez 24″ Wooden Bench
Pueblo 24″ Wooden Stool
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.