Terra Dark 5 Drawer, Chest
Introducing The Terra Dark, the newest addition to our best-selling collection, featuring a rich hue that adds elegance to any space. Inspired by transitional design, it showcases the effortless elegance of its clean, sturdy shapes and molded panels, while highlighting the beautiful grain of solid pine wood. Our artisans apply a unique multi-step lacquer with a translucent black finish to each piece. This collection represents a harmonious blend of modern and traditional elements, making it a timeless addition to your home. The Terra Dark Chest provides a stylish yet functional storage solution. Designed for both durability and elegance, this chest features custom metal pulls that add a unique character. Its sophisticated look beautifully complements various interior styles.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Black |
| Material | Pine |
| Other Material | Mixing woods |
| Finish | Lightly distressed wood with a brown multi-step lacquer finish. |
| Weight | 160.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 20 × 53.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Terra Dark |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Terra Dark Mirror
Terra Dark 3 Drawer, Nightstand
| Weight | 105.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 20 × 31.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Terra Dark |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Footboard – Terra Dark
6/6 Eastern King Rails – Terra Dark
6/6 Eastern King Headboard – Terra Dark
Terra Dark 6 Drawer & 2 Door, Dresser
| Weight | 213.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69 × 20 × 42.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Terra Dark |
| Features | Storage |
Prado Tall Drawer Chest
Tribeca Door Chest
Serenity Five Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Cornelia Tall Drawer Chest
Stratum Door Chest
Parota 5 Drawer Chest
Menton Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.