6/6 Eastern King Platform – Parota III
The exceptional Parota III Bedroom Collection showcases the beauty of Parota wood, native to Mexico and South America, It features panels and tops crafted from this stunning wood, incorporating butterfly joints between slabs combined with sustainable mango wood for the rest of the case piece. The translucent multi-step lacquer in brown allows the natural grain of the Parota wood to shine through beautifully. The collection also includes hand-forged iron details on the headboard and mirror, giving each piece a distinctive look. Additionally, the drawer fronts are adorned with decorative nails arranged in two vertical lines on either side of the knob handles. Elevate your bedroom with the unique charm and sustainable craftsmanship of the Parota III Bedroom Collection, where exquisite design meets eco-friendly elegance.
Product Details
| Tops are crafted from parota wood, while sustainable mango wood is used for the rest of the case piece. | Yes |
|---|---|
| Translucent multi-step lacquer in brown | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Butterfly joints between slabs. | Yes |
| Box Spring is not required. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King sizes. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | King |
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Finish | Translucent multi step lacquer brown finish |
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 76.75 × 81 × 15 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Parota III |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Parota III 7 Drawer, Dresser
5/0 Queen Headboard – Parota III
Parota III 1 Drawer, 1 Shelf, End Table
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 27.25 × 23.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Parota III |
| Features | Storage |
Parota III 2 Drawer, Nightstand
Parota III 1 Drawer, 1 Shelf, Chairside Table
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 23.5 × 23.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Parota III |
| Features | Storage |
5/0 Queen Platform – Parota III
Parota III 5 Drawer, Chest
Parota III Parota III, King Bed
Parota III Mirror
Parota III 6 Drawer, 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 20 × 32 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Parota III |
| Features | Storage |
Parota III 6 Drawer, 1 Shelf, Cocktail Table
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 33 × 20 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Parota III |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Headboard – Parota III
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Marquez Dining Table
Marquez 24″ Wooden Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.