Parota III 5 Drawer, Chest
The exceptional Parota III Bedroom Collection showcases the beauty of Parota wood, native to Mexico and South America, It features panels and tops crafted from this stunning wood, incorporating butterfly joints between slabs combined with sustainable mango wood for the rest of the case piece. The translucent multi-step lacquer in brown allows the natural grain of the Parota wood to shine through beautifully. The collection also includes hand-forged iron details on the headboard and mirror, giving each piece a distinctive look. Additionally, the drawer fronts are adorned with decorative nails arranged in two vertical lines on either side of the knob handles. Elevate your bedroom with the unique charm and sustainable craftsmanship of the Parota III Bedroom Collection, where exquisite design meets eco-friendly elegance.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Style | Transitional |
| Finish | Translucent multi step lacquer brown finish |
| Tops are crafted from parota wood, while sustainable mango wood is used for the rest of the case piece. | Yes |
| Translucent multi-step lacquer in brown. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Butterfly joints between slabs. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| Custom metal handles with non-chip finish. | Yes |
| The metal base is meticulously hand-cut and welded, featuring a black matte powder coating to enhance durability and resist corrosion. | Yes |
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.25 × 20 × 54.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Parota III |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
6/6 Eastern King Headboard – Parota III
Parota III 2 Drawer, Nightstand
6/6 Eastern King Platform – Parota III
Parota III 1 Drawer, 1 Shelf, Chairside Table
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 23.5 × 23.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Parota III |
| Features | Storage |
Parota III 6 Drawer, 1 Shelf, Cocktail Table
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 33 × 20 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Parota III |
| Features | Storage |
Parota III 6 Drawer, 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 20 × 32 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Parota III |
| Features | Storage |
5/0 Queen Platform – Parota III
Parota III Parota III, King Bed
5/0 Queen Headboard – Parota III
Parota III Mirror
Parota III 7 Drawer, Dresser
Parota III 1 Drawer, 1 Shelf, End Table
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 27.25 × 23.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Parota III |
| Features | Storage |
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Cornelia Tall Drawer Chest
Skylar Door Chest
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Tribeca Tall Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Parota 5 Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.