Big Sky Cal King Corbel Bed
Inspired by the grandeur of wide open spaces in the American wilderness and the heritage of artistic craftsmanship, the Big Sky California King Corbel Bed has exuberant scale in a vintage mansion style. Substantial corbels and crown moldings add to the drama. Crafted of Pecky Hickory Veneers, the bed is finished in Vintage Natural, a warm, rustic organic finish. Includes headboard, footboard and rails.
Product Details
| California King sizeFinish: Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Inset Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers is featured in contrasting panels.Distressed Finished: Worm holes, | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Inset Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers is featured in contrasting pan |
| Primary Materials | Pecky Hickory Veneers |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 370.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95 × 83.75 × 72.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Bed Size | California King |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Big Sky Display Cabinet
Big Sky King Poster Bed withcanopy
Big Sky Cocktail Table
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Panel Footboard
Big Sky Turned Leg End Table
Bedroom Big Sky 6/0 Rails
Bedroom Big Sky 5/0 Panel Footboard
Big Sky Round Accent Mirror
Big Sky Bachelors Chest
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Sundance King Panel Bed
Parota Platform Bed
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.