Big Sky Bachelors Chest
Warm and rustic, the Big Sky Bachelor’s Chest has a vintage design pairing a case crafted of rustic Pecky Hickory Veneers in a medium natural finish with turned metal legs and stretchers. Featuring two drawers, the top drawer has a removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined. There’s a power supply and a cord clip on the back.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersTop drawer has a removable felt linerPower supplyCord clip on backMetal legsFinish: Timber: a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers.Hardware: Dark brushed bronze drop bail pullsDistressed Finished: Worm holes, rasping, gaugin | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 149.03 |
| Carton Width | 42.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Cedar, Metal and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-6700-TIMBER-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Weight | 124.78 |
| Image Role Data | {“6700_90017_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6700_90366_013_80_017_85_room”:[“Room Image 1″],”6700_90666_213_003_98_017_85_room”:[“Room Image 2″],”6700_90666_213_003_98_017_85_room2”:[“Room Im |
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Big Sky Wardrobe
Big Sky Side Chair
Big Sky End Table
Big Sky Entertainment Console
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Corbel Footboard
Big Sky Urn Spot Table
Big Sky Three Drawer Nightstand
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Panel Headboard
Big Sky Tahoe Urn Spot Table
Big Sky King Poster Bed withcanopy
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Tribeca Tall Drawer Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Antibes Tall Drawer Chest
Stratum Door Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Casa Paros Tall Drawer Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.