Big Sky Host Chair
Inspired by the natural beauty of American wilderness landscapes, the Big Sky Host Chair is vintage, rustic and relaxing. Featuring an aniline leather seat and back and nailhead trim around the seat, the arms, stretcher and rockers are finished in Vintage Natural, a warm, rustic organic finish over Hickory Veneers. The dramatic chair back has a crosshatch design that is finished in the charcoal Furrowed Bark color.
Features
| Rocker | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Leather seat and backNailhead trimFurrowed Bark crosshatch design on backTack in floor glideFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Furrowed Bark, a charcoal finish with a crosshatch texture, is the featured finish on | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Back Cushion Thickness | 1 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 55.25 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 47.94 |
| Carton Width | 27.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 20.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21.5 |
| Distressing | Yes |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 42.50 |
| Leather | Seville Timber (Aniline). Seville Timber features natural hallmarks of the trail such as fat wrinkles healed scars, scratches, and mite marks. Wax-based finishing agent creates surface durabi |
| Leather Type | Aniline |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood, Leather, Nailheads and Resin |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HF-SEVILLETIMBER-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Seat Cushion Thickness | 3.75 |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 24.875 |
| Seat to Back Height | 23 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Teardrop Swatch | HF-SEVILLETIMBER-TD |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 25.25 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 34.3 |
| Image Role Data | {“6700_75200_300_310_50008_80003_80_75906_98_room”:[“Room Image 1″],”6700_75300_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_75300_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3/4 Angle |
| Weight | 34.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 25.25 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Arm Chair
Big Sky Tahoe Urn Spot Table
Big Sky Three Drawer Nightstand
Big Sky King Panel Bed
Big Sky Portrait Mirror
Big Sky Display Cabinet
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Big Sky Cal King Poster Bed withcanopy
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Small Wardrobe
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Marquez 24″ Wooden Bench
Parota Wooden Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.