Big Sky King Corbel Bed
Inspired by the grandeur of wide open spaces in the American wilderness and the heritage of artistic craftsmanship, the Big Sky King Corbel Bed has exuberant scale in a vintage mansion style. Substantial corbels and crown moldings add to the drama. Crafted of Pecky Hickory Veneers, the bed is finished in Vintage Natural, a warm, rustic organic finish. Includes headboard, footboard and rails.
Product Details
| King sizeFinish: Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Inset Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers is featured in contrasting panels.Distressed Finished: Worm holes, rasping, g | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Inset Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers is featured in contrasting pan |
| Primary Materials | Pecky Hickory Veneers |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 359.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91.75 × 83.75 × 72.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Casual |
| Bed Size | King |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casual Dining Big Sky Round Dining Table Base
Big Sky End Table
Big Sky Arm Chair
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Turned Leg Sofa Table
Bedroom Big Sky 5/0 Panel Headboard
Big Sky Etagere
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Bachelors Chest
Bedroom Big Sky 6/6 Rails
Big Sky Cal King Panel Bed
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Sundance King Panel Bed
Parota Parota, King Bed
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Foundations Panel Bed King
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.