Llewellyn B5907-64 King Panel Bed
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 86.69 × 78.63 × 55 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Columbian Walnut, Merino Pearl (J6736A-10K) Fabric |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Llewellyn B5907 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5907-64
Category: Beds
Tags: Beds, Brown, Columbian Walnut, Merino Pearl (J6736A-10K) Fabric, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Full Panel Bed Upholstered Headboard
Twin Panel Bed Upholstered Headboard
Llewellyn Wood Queen Panel Bed Upholstered Headboard KD
Llewellyn B5907-55 Queen Upholstered Panel Bed
Twin/Full Panel Bed Rails
Llewellyn B5907-65 King Upholstered Panel Bed
Full Panel Bed Headboard
Llewellyn B5907-54A Queen Panel Storage Bed
| Dimensions | 86.69 × 62.63 × 53 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Columbian Walnut, Merino Pearl (J6736A-10K) Fabric |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Llewellyn B5907 |
| Features | Storage |
Complete Full Upholstered Panel Bed
Llewellyn Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Llewellyn Wood King Panel Bed Headboard KD
Llewellyn Wood King Panel Bed Upholstered Headboard KD
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Sundance King Panel Bed
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Foundations Panel Bed King
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.