Linville Falls Boones Queen Upholstered Shelter Bed
Enveloping and inviting, the Boones Queen Upholstered Shelter Bed offers a soothing and stylish refuge at the end of a long day. The striking modern sleigh bed silhouette features a wood border around the headboard, footboard and rails and is upholstered in the soft neutral Merino Pearl Performance fabric. Includes headboard, footboard and rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Veneers and Fabric |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Cleaning Code | WS |
| Queen sizeFabric upholsteryFinish: Mink: A soft smoked gray finish | Yes |
| Finish | Mink: A soft smoked gray finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 242.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 66.75 × 65.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 60″ Credenza with File and Open Desk Cabinet
Linville Falls Corner Desk with File and Lateral File
Linville Falls Shou Sugi Ban Curio Cabinet
Linville Falls Norwood Friendship Table
Linville Falls 96″ Desk with One Centered File
Linville Falls 84″ Desk with Lateral File
Linville Falls 84″ Credenza with Two Files and Lateral File
Linville Falls Linn Cove Upholstered Side Chair
Linville Falls Corner Desk with Two Lateral Files
Linville Falls 72″ Desk with Two Files
Casual Dining Linville Falls Blue Ridge Round Dining Table Base
Linville Falls 96″ Credenza with File, Lateral File and Open Desk Cabinet
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.