Lorelei B5893-54 Complete Queen Panel Bed
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 65″W x 87.63″D x 59.72″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 165.1cm W x 222.58cm D x 151.69cm H |
| Construction & Features | bolt-on rails |
| Construction & Features | slats with support legs |
| Construction & Features | resin at headboard and footboard posts |
| Construction & Features | floor protectors |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 87.63 × 65 × 59.72 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | A3140-2A (Sandshell) CO Fabric, Misty Cloud |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Lorelei B5893 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5893-54
Category: Beds
Tags: Beds, Cream, Magnussen Home, Misty Cloud, A3140-2A (Sandshell) CO Fabric
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lorelei B5893-40 Landscape Mirror
Lorelei B5893-72 Complete Cal.King Upholstered Sleigh Bed
Lorelei B5893-74 Complete Cal.King Panel Bed
Lorelei Wood King Panel Bed Footboard SU
Lorelei Wood King Sleigh Bed Upholstered Headboard KD
Lorelei B5893-01 Drawer Nightstand
Lorelei B5893-2240 Dresser with Landscape Mirror
Lorelei Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Lorelei B5893-64 Complete King Panel Bed
Lorelei B5893-52 Complete Queen Upholstered Sleigh Bed
Lorelei Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Lorelei B5893-62 Complete King Upholstered Sleigh Bed
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.