Prado Panel Bed California King
The Prado panel bed makes a distinctive statement with deep channels on the upholstered headboard, bordered by wood panels in Porcini. The footboard and side rails are also upholstered, with exposed wooden feet in the Porcini finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 50.93 |
| Fabric | B104 |
| Fabric Shown | B104 |
| Finish Shown | WDF – 324 Porcini |
| Interior Bed Height | 13.75 in and 34.92 cm |
| Kitted Skus | 324FR2B, 324H02B |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 59 |
| Overall Product Width | 79.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 324FR2B Footboard/Side Rails and 324H02B Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 316.8 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 4.25 in and 10.79 cm |
| Total Shipping Weight | 316.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Headboard has alternating upholstered and flat fabric panels in fabric B104 and wood ends and feet in Porcini finish | Yes |
| Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Upholstery wraps over the rounded top rail | Yes |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails in fabric B104 with exposed wood feet in Porcini finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.75 in and 34.92 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 9.63 in and 24.46 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 99 in (251.46 cm) |
| Height | 59 in (149.86 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
| Width | 79.75 in (202.56 cm) |
| Dimensions | 99 × 79.75 × 59 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prado Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Side Chair
| Dimensions | 25.88 × 21 × 38.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Mirror
Prado Nightstand
| Dimensions | 18 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Storage |
Prado Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Panel Bed California King
| Dimensions | 95 × 76.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Cocktail Table
Prado Nightstand
Prado Panel Bed King
| Dimensions | 91 × 80.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Office Chair
Prado Entertainment Credenza
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Avery King Bed
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.