Prado Nightstand
The deep Porcini finish on the Prado nightstand is balanced with the gleam of metal details. Two drawers offer storage, with the drawer boxes outlined with an inset metal frame in Bright Graphite finish. A two-port USB charging system is included on the back of the case.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 19.16 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 324 Bright Graphite and WDF – 324 Porcini |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Prado Nightstand |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 175.2 |
| Total Shipping Weight | 175.2 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Ash solids and quartered oak veneer in Porcini finish | Yes |
| Drawer pulls and Inset metal frame around drawer bank in Bright Graphite finish | Yes |
| Four legs with adjustable glides | Yes |
| Two-port USB charging system on back of case | Yes |
| Two soft-close drawers | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for TV use | Yes |
| Qty On Hand | 72 and DC 38 |
| Dimensions | 18 × 38 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Porcini and Bright Graphite |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prado Mirror
Prado Panel Bed King
| Dimensions | 95 × 83.75 × 59 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Cocktail Table
Prado Arm Chair
| Dimensions | 25.88 × 23.25 × 38.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Panel Bed King
| Dimensions | 91 × 80.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Nightstand
Prado Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Arm Chair
| Dimensions | 30.25 × 24 × 38.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Panel Bed California King
| Dimensions | 95 × 76.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Buffet
Prado Arm Chair
| Dimensions | 30.25 × 24 × 38.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Panel Bed California King
| Dimensions | 99 × 79.75 × 59 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Tribeca Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Arlyn Nightstand
Foundations Nightstand
Linea Nightstand
Linea Nightstand
Menton Nightstand
Menton Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.