Prado Nightstand
The Prado nightstand finds its inspiration in the coffered ceilings of the Prado museum. Two pull-to-open drawers showcase a dimensional geometric design in cast resin overlays. Subtle grain patterns are highlighted with a Tawny finish. A two-port USB unit offers added functionality on the back of the case.
Product Details
| Cubes | 19.48 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Prado |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 190.6 |
| Total Shipping Weight | 190.6 |
| Website Material | Wood |
| Wire-brushed, white oak veneers in Tawny finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Two-port USB unit on back of case | Yes |
| Metal drawer pulls in Bright Graphite finish | Yes |
| Two soft-close drawers with coffered design cast resin drawer fronts | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 73 and DC 54 |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
| Dimensions | 19 × 38 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prado Panel Bed Queen
| Dimensions | 95 × 67.75 × 59 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Etagere
Prado Nightstand
| Dimensions | 18 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Storage |
Prado Console Table
Prado Panel Bed California King
| Dimensions | 99 × 79.75 × 59 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Porcini |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Side Chair
| Dimensions | 25.88 × 21 × 38.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Prado Accent Table
Prado Nightstand
Prado Cocktail Table
Prado Buffet
Prado Panel Bed Queen
| Dimensions | 91 × 64.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Prado |
| Features | Fabric |
Slade One Drawer Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Balam 2 Drawer, Nightstand
Emery Three Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Cameron Three Drawer Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.