Pure Modern Bedroom King 6/6 Panel Bed
The essence of understated elegance, Pure Modern brings dramatic character to today’s living spaces. Its crisp lines and clean geometric profiles are highlighted with a signature Moonstone finish—a sophisticated warm grey revealing oak veneer patterns—and Burnished Nickel hardware. Subtle details lend refinement to these multifunctional pieces while thoughtful features render it infinitely livable. Seductive in its simplicity, the bold presence of Pure Modern elevates the allure of any space.
Product Details
| Eye-catching contemporary bed with streamlined silhouette creates a focal point for any bedroom | Yes |
|---|---|
| Elegantly framed headboard features linear surface designs that glow with integrated touch lighting | Yes |
| Beautiful wood solids and straight-grain oak veneers are wire-brushed and accentuated by a hand-applied six-step low-sheen Moonstone finish | Yes |
| Tapered legs create an eye-catching silhouette | Yes |
| Select woods are kiln-dried to minimize warping and splitting while ensuring longevity | Yes |
| Integrated levelers make it easy to level and align your furniture | Yes |
| Premium slat system for long-lasting strength and durability | Yes |
| Dimensions | 91 × 80 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Moonstone |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Pure Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pure Modern Dining 60″ Round Table With Wood Base
Pure Modern Dining Upholstered Armless Side Chair
Pure Modern Dining Bar Cabinet
Pure Modern Bedroom Queen 5/0 Platform Bed
Pure Modern Bedroom King 6/6 Platform Bed
Pure Modern Dining Multi-functional Server
Pure Modern Dining Multi-functional Server With Bar Cabinet
Pure Modern Bedroom Queen 5/0 Panel Bed
Pure Modern Dining 2pc 66″ Buffet / Open Hutch
Pure Modern Dining 54″ Round Table With Wood Base
Pure Modern Dining Ladderback Chair
Pure Modern Executive Desk
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.