Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat is crafted with flat cut cathedral oak veneers and is characterized by two distinct finishes. Each finish is transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer. Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. The second finish, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Tahiti. Inspired by serene, tropical resort destinations that offer an escape from the pressures of modern life, Retreat is designed to help consumers replicate these peaceful and tranquil environments within their home. The collection can be curated in two distinct personalities: Island Oasis and Modern Zen. Island Oasis intermingles both finishes, creating a tropical retreat-inspired vibe accentuated with organic details such as rope, cane, travertine and woven accents. Highlights include a dramatic pole-cane inspired poster bed, island influenced dining pieces and several upholstered accent pieces using printed and woven textiles and soft sage-toned leather. A few pops of accent finishes called Seagrass and Lagoon can be found on select pieces, enhancing the tropical mood of the collection. Modern Zen delivers a tranquil personality with a contemporary twist that showcases the Dune finish, which is enhanced with accent items in Black Sand. Several pieces incorporate woven cane, dramatic split bamboo-inspired accents as well as Travertine stone. Highlights include a woven cane panel bed with clean modern lines and a variety of case pieces featuring geometric patterns and spa-inspired accents. Upholstered stationary and accent seating – available in sage and caramel tone leathers – complete the Zen narrative. Adding the finishing touch, the collection’s hardware is custom designed to match each personality. Look for reed-inspired designs in Island Oasis and gently textured designs in Modern Zen. Both hardware options are featured in a soft pewter plated finish.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| King sizeFabric upholstered headboard and footboardRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Primary Materials | Wood, Fabric and Rope |
| Fabric | 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 264.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94.75 × 80.75 × 65.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Bed Size | King |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Retreat Folding Etagere
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat Pole Rattan End Table
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Pole Rattan Cal King Upholstered Poster Bed withCanopy
Retreat Round Cocktail Table
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Parota Parota, King Bed
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.