Riverdale King Storage Bed
The Riverdale King Storage Bed expertly combines rustic charm with functional design. Crafted from pine veneers and Asian hardwoods, this bed features exquisite wood scoring and saw rasping distressing, infusing each piece with unique character. The driftwood finish adds a light, airy touch to your bedroom decor, enhancing its casual ambiance. With two spacious storage drawers, it provides ample space to organize essentials. Ideal for a laid-back bedroom setting, the Riverdale Bed’s relaxed style promises comfort and serenity, making it a perfect retreat at the end of the day.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Bed includes King Panel Headboard, King Panel Footboard and Side Rails | Yes |
|---|---|
| Saw rasping and wood scoring distressing adds character and rustic charm to the Storage Bed | Yes |
| Two working drawers feature side drawer glides and offer valuable under-bed storage for the bedroom | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step driftwood finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| King Bed Dimensions: 83″W x 90″D x 64″H | Yes |
| Dimensions | 83 × 90 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Bed Size | King |
| Collection | Riverdale |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Riverdale Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 42 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Riverdale |
| Features | Storage |
Riverdale 64-80-inch Dining Table
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Parota Platform Bed
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Parota Parota, King Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.