Riverdale 24″ Counter Stool
Modern Ranch styling in a 24″ inch Counter Stool great for use at a Counter or with the Riverdale Counter Dining Collection. Intentional saw-rasping and distressing lend the casual time-worn feel of a vintage heirloom piece.A shaped wooden seat adds comfort to the style of chair that works with farmhouse, ranch or any casually styled interior.
Product Details
| Constructed of pine, rubberwood solids and engineered hardwoods | Yes |
|---|---|
| Rustic wood seat is shaped for added comfort | Yes |
| Saw rasping and extra distressing gives the Counter Chair a casual heirloom feel | Yes |
| Modern Ranch design with rustic styling | Yes |
| Chair is corner-blocked and screwed for extra durability | Yes |
| Can be paired with the Riverdale Counter Dining Collection or used at a counter | Yes |
| 24-inch seat height Counter Stool works with 30-inch height counters | Yes |
| Driftwood finish | Yes |
| Product Size | 19 x 21 x 42 in |
| Dimensions | 21 × 19 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Riverdale |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Riverdale Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 42 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Riverdale |
| Features | Storage |
Riverdale 64-80-inch Dining Table
Riverdale Upholstered Chair
| Dimensions | 25 × 20 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Riverdale |
| Features | Fabric |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 19.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Circa Barstool
| Brand | Elite Modern |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.