Santa Barbara Panel Bed King
Refined and elegant, the Santa Barbara clean-lined, tufted panel bed blends traditional and modern. Its rectangular footboard strikingly contrasts a detailed, semi-circular headboard. Framed in a soft oak veneer in Sandstone finish, the performance fabric is welted and tufted without buttons, giving it a classic but updated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Com | 10.5 |
| Cubes | 37.61 |
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Interior Bed Height | 26 in and 66.04 cm |
| Kitted Skus | 385XFR3, 385XH03 |
| Overall Product Height | 76 |
| Overall Product Width | 81.50 |
| Pieces Shown | 385XFR3 Footboard/Side Rails and 385XH03 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Santa Barbara |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 287.1 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.81 in and 17.3 cm |
| Total Shipping Weight | 287.1 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood-framed headboard and footboard with inset upholstered tufted panel in performance fabric with welt (no buttons) | Yes |
| No nailhead option | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.34 in and 33.88 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 6.50 in and 16.51 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.56 in (224.94 cm) |
| Height | 76 in (193.04 cm) |
| Width | 81.50 in (207.01 cm) |
| Dimensions | 88.56 × 81.5 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Santa Barbara Nightstand
Santa Barbara Drawer Chest
Santa Barbara Arm Chair
| Dimensions | 27.38 × 23.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Dining Table
Santa Barbara Buffet
| Dimensions | 20.38 × 81.38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Storage |
Santa Barbara Arm Chair
| Dimensions | 28 × 25.13 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Nightstand
Santa Barbara Nightstand
| Dimensions | 19 × 26 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Side Chair
| Dimensions | 28 × 21.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Sundance King Panel Bed
Parota Platform Bed
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.