Santa Barbara Buffet
The striking Santa Barbara buffet has it all: grace, style and function. A study in symmetry and refinement, it features four drawers, including the top one with a silverware insert, and adjustable shelves for convenient and ample storage. But its striking details are what make this sideboard so unique: arabesque caste grilles set over delicately antiqued glass door front and charming nickel pulls put it in a class of its own.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 48.63 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 81.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Buffet |
| Program | Santa Barbara |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 362.88 |
| Total Shipping Weight | 362.88 |
| Website Material | Mirrored and Wood |
| Two doors with patterned cast grilles over antique glass door front and magnetic catch | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Four drawers | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Second drawer has wrapped pad | Yes |
| Behind each each door are two adjustable/removable shelves and one fixed bottom shelf surface | Yes |
| Top drawer has silverware insert | Yes |
| Turned foot & center support leg | Yes |
| Depth | 20.38 in (51.77 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Qty On Hand | 28 and DC 15 |
| Width | 81.38 in (206.71 cm) |
| Dimensions | 20.38 × 81.38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Santa Barbara Drawer Chest
Santa Barbara Dining Table
Santa Barbara Panel Bed King
| Dimensions | 88.56 × 81.5 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Arm Chair
| Dimensions | 27.38 × 23.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Panel Bed King
| Dimensions | 93.63 × 80.75 × 70 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone and Vintage Nickel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Dresser
Santa Barbara Nightstand
Santa Barbara Dining Table
Santa Barbara Nightstand
Santa Barbara Side Chair
| Dimensions | 28 × 21.75 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Oslo Pantry Cabinet
Adrienne Four Door Cabinet
Foundations Buffet
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Keir Four Door Cabinet
Townsend Sideboard
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Kali Iron Four Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.