Santa Barbara Dining Table
Traditional style meets California cool in the Santa Barbara round dining table. Casual and welcoming, it features a round top with wire-brushed, cerused oak veneers in a warm Sandstone finish that highlights the subtle textures and lighter strokes of color in the grain. A squared faux stone pedestal base is presented in a complementary Textured Cameo finish, rounding out the fresh, neutral color palette.
Product Details
| Cubes | 28.39 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 385 Sandstone and WDF – 385 Textured Cameo |
| Kitted Skus | 385272, 385273 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Shown | 385272 Dining Table Top and 385273 Dining Table Base |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Santa Barbara |
| Rooms | Bernhardt_Santa-Barbara_2018_Catalog-0005.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 303.36 |
| Total Shipping Weight | 303.36 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides. | Yes |
| Cast squared base in faux stone Textured Cameo finish | Yes |
| Wood top in Sandstone finish | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
| Qty On Hand | 55 |
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone and Textured Cameo |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Santa Barbara Panel Bed King
| Dimensions | 88.56 × 81.5 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Bench
Santa Barbara Drawer Chest
Santa Barbara Nightstand
Santa Barbara Arm Chair
| Dimensions | 28 × 25.13 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Dining Table
Santa Barbara Panel Bed Queen
| Dimensions | 93.63 × 64.75 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandstone and Vintage Nickel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Santa Barbara |
| Features | Fabric |
Santa Barbara Dresser
Santa Barbara Nightstand
Symmetry Dining Table
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Taos Dining Table
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Marquez Dining Table
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Sunset D5783-42 Counter Table
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Natural Parota Round Table base
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.