Sariel King Upholstered Bed
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Queen-King Side Rails | Constructed of select hardwood solids and quartered Oak veneer |
|---|---|
| Queen-King Side Rails | Wider rails adds to the modern styling of the group |
| Queen-King Side Rails | Bolt on construction for long lasting strength |
| King Uph Shelter Hdbd | Constructed of select hardwood solids and quartered Oak veneer |
| King Uph Shelter Hdbd | Radiused outside posts add to the modern styling of the group |
| King Uph Shelter Hdbd | Upholstered headboard features vertical channeling that wraps over the top of the panel |
| King Uph Shelter Hdbd | Upholstered with 100% Polyester |
| King Uph Shelter Hdbd | Cleaning code: W |
| King Uph Shelter Hdbd | 87180-87181-87172 King Upholstered Shelter Bed |
| King Uph Shelter Hdbd | Fully Assembled: 80.25″W x 85.5″D x 56″H |
| King Uph Shelter Hdbd | 87180-87174-87183 King Bed with Storage Footboard |
| King Uph Shelter Hdbd | Fully Assembled: 80.25″W x 100.25″ D x 56″H |
| King Uph Shelter Hdbd | Boxspring required |
| King Shelter Ftbd | Constructed of select hardwood solids and quartered Oak veneer |
| King Shelter Ftbd | Radiused outside posts and set back plinth base adds to the modern styling of the group |
| King Shelter Ftbd | Includes wood support slats for bedding and wood support legs with a built-in leveler attached to each slat |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 85.5 × 80.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Sariel |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Double Ped Dining Tbl Top
Sariel 9-Drawer Dresser
Sariel Mirror
Sariel 5-Drawer Chest
Bedroom
Sariel Server-Stone Top
Sariel Double Pedestal Dining Table
Sariel Queen Upholstered Storage Bed
| Dimensions | 85.5 × 64.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Sariel |
| Features | Storage |
Round Dining Table Top
6/6 Uph Storage Footboard
Sariel King Upholstered Storage Bed
| Dimensions | 85.5 × 80.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Sariel |
| Features | Storage |
Queen Shelter Ftbd
Avery King Bed
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Michael Alan Showroom
Parota Platform Bed
Michael Alan Showroom
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.