Transitions Queen Standard Bed
The Transitions Bedroom Collection is constructed from solid acacia and is offered in a beautifully rustic two-toned driftwood and sable finish. The beds are offered in standard and storage options featuring weighty bar pull styled hardware. Bring this rustic transitional styled collection into your home now and easily bring warmth into a room revamp.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two-Toned Driftwood and Sable Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Acacia and Select Hardwoods | Yes |
| Rustic Transitional Style | Yes |
| Hardware is finished in a weathered brass | Yes |
| Standard and Storage Rail options | Yes |
| Construction | Solid Acacia and Select Hardwoods |
| Product Dimensions | 67.375″W x 87.1″D x 62″H |
| Weight | 154 Lbs. |
| Cube | 19.90 |
| Style | Rustic Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Driftwood and Sable |
| Kit Components | (1)TR-BR-3665Q -DWS-HB, (1)TR-BR-3665Q -DWS-FB, (1)TR-BR-3660QK-DWS-RS |
| Collection | Transitions |
| Product Cube | 19.9 |
| Product Weight | 154.4 |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 67.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Transitions Sideboard
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 62 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dining Bench
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 63 × 17.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Mirror
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.63 × 49.75 × 32 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Chair
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 20.5 × 40.88 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Gentleman’s Chest
| Weight | 291 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 62 × 51.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Trestle Dining Table
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Gentleman’s Chest
| Weight | 291 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 62 × 51.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dresser
| Weight | 274 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Counter Trestle Table
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 40 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Chest
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 54.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Trestle Dining Table
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions King Standard Bed
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 83.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.