Transitions Counter Trestle Table
The Transitions Dining Collection is constructed from solid acacia and is offered in a beautifully rustic two-toned driftwood and sable finish. Two extension table options are offered in counter and dining variations, both featuring 20” storing leaves and metal tubular stretchers and accents. Dining chair, bench and counter stool feature ergonomic wooden seats shaped for comfort, the Sideboard features plentiful storage options as well, with weathered brass hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two-Toned Driftwood and Sable Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Acacia and Select Hardwoods | Yes |
| Rustic Transitional Style | Yes |
| 2 Table Options with tubular metal stretchers | Yes |
| Features a 20″ self storing extension leaf | Yes |
| Construction | Solid Acacia and Select Hardwoods |
| Product Dimensions | 40″W x 76″ – 96″D x 36″H |
| Weight | 130 Lbs. |
| Cube | 19.9 |
| Style | Rustic Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Driftwood and Sable |
| Kit Components | (1)TR-TA-4096G-DWS-TOP & (1)TR-TA-4096G-DWS-BSE |
| Collection | Transitions |
| Product Cube | 19.9 |
| Product Weight | 130 |
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 40 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Transitions Counter Trestle Table
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 40 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Mirror
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.63 × 49.75 × 32 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions King Standard Bed
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 83.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dining Bench
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 63 × 17.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Stool
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.5 × 43 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Chest
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 54.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dresser
| Weight | 274 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Gentleman’s Chest
| Weight | 291 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 62 × 51.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Queen Storage Bed
| Weight | 310 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 67.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Chest
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 54.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions King Storage Bed
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 83.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Trestle Dining Table
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Symmetry Dining Table
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Taos Dining Table
Marquez Rectangular Counter Height Table
Natural Parota Round Table base
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.