Transitions Counter Trestle Table
The Transitions Dining Collection is constructed from solid acacia and is offered in a beautifully rustic two-toned driftwood and sable finish. Two extension table options are offered in counter and dining variations, both featuring 20” storing leaves and metal tubular stretchers and accents. Dining chair, bench and counter stool feature ergonomic wooden seats shaped for comfort, the Sideboard features plentiful storage options as well, with weathered brass hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two-Toned Driftwood and Sable Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Acacia and Select Hardwoods | Yes |
| Rustic Transitional Style | Yes |
| 2 Table Options with tubular metal stretchers | Yes |
| Features a 20″ self storing extension leaf | Yes |
| Construction | Solid Acacia and Select Hardwoods |
| Product Dimensions | 40″W x 76″ – 96″D x 36″H |
| Weight | 168 Lbs. |
| Cube | 18.16 |
| Style | Rustic Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 40 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Transitions Gentleman’s Chest
| Weight | 291 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 62 × 51.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Gentleman’s Chest
| Weight | 291 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 62 × 51.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Sideboard
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 62 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Chest
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 54.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Mirror
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.63 × 49.75 × 32 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dresser
| Weight | 274 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Queen Standard Bed
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 67.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions King Storage Bed
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 83.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Chair
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 20.5 × 40.88 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Nightstand
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 26 × 29.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dining Bench
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 63 × 17.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Stool
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.5 × 43 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Draper Dining Table
Natural Parota Round Table top
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Symmetry Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.